Shire Jobs

Job Information

Nestle Supply Chain Specialist in Bucharest, Romania

Suntem in cautarea unui coleg/unei colege pentru pozitia de Supply Chain specialist. Aceasta persoana se va alatura echipei Nespresso si va fi responsabila cu depozitarea si distribuția în piață a produselor Nespresso, în conformitate cu politicile, strategia privind lanțul de aprovizionare-desfacere și cu cele mai bune practici, asigurând calitatea și fiabilitatea tuturor informațiilor referitoare la acesteaticilor de siguranta si securitate a transportului.

Provocari :

Responsabilități legate de operațiuni de logistică / depozit:

  • Cooperează cu partenerul 3PL (logistică asigurată de o terță parte) in toate sarcinile legate de operatiunile din depozit, inclusiv asigurarea de asistență în cazul comenzilor blocate în sistem

  • Monitorizeaza si analizeaza procesele logistice din depozitul 3PL, prin urmarirea indicatorilor de performanta saptamanali si lunari in vederea propunerii si supervizarii implementarii unor solutii de imbunatatire a eficientei de operare si optimizarea fluxului logistic in depozitul 3PL

  • Operează în Nessoft mișcări de stocuri (cu excepția comenzilor de la clienti)

  • Operează retururile, le analizeaza si integreaza in stocuri, corespunzator statusurilor lor

  • Actualizeaza baza de date activa de portofoliu, pentru corecta afisare a disponibilitatii produselor pe site

  • Monitorizează stocurile existente in depozit si asigura optimizarea spatiului prin propuneri de lichidare a stocurilor reziduale

  • Coordoneaza si monitorizeaza procesele de co-packing si ambalare pachete

  • Este responsabil de managementul paletilor CHEP din depozitul 3PL si de colaborarea cu sucursala locala CHEP

  • Efectuează verificări trimestriale ale inventarului în depozit, în colaborare cu reprezentantul departamentului financiar, monitorizează si justifica abaterile in urma unor analize detaliate la nivel de produs

  • Este responsabil de distrugerea periodica a produselor care nu mai por fi utilizate (expirate, deteriorate)

Responsabilități legate de serviciile de livrare:

  • Inițiază și întocmește cereri de transfer si livrare produse conform solicitarilor de la departamentele BTQ’s, Marketing, Trade, ASC, CRC si B2B

  • Colaborează cu furnizorii de servicii de curierat in ceea ce privește livrările, urmareste comenzile si ofera solutii in cazul aparitiei unor probleme

  • Asigură cel mai înalt nivel posibil al serviciului de livrări din punct de vedere timing si cerinte, optimizeaza transporturile de marfa

  • Colaborează cu departamentele Marketing, Sales, Trade, ASC, CRC în scopul

  • îmbunătățirii serviciilor de distribuție prin analiza cauzelor care genereaza reclamatii

Raportari, proiecte, coordonare:

  • Asigură raportarile lunare de livrare E2E, performanta de livrare la curieri si procentul de reclamatii - solicitate de HQ Nespresso,TQM

  • Coordoneaza si asigură suport in implementarea de proiecte

  • Asigură suport pentru crearea/actualizarea procedurilor, aliniate noilor cerinte, generate de schimbari si/sau implementari diverse

  • Acționează ca un coordonator al lanțului de aprovizionare/desfacere dacă/atunci când este necesar; asigura back-up colegilor din departament in caz de nevoie

Cum poti avea succes?

  • Experienta de minim 2 ani intr-o pozitie similara

  • Studii universitare – specializarea în lanțul de aprovizionare /desfacere / logistică reprezintă un avantaj

  • Cunoștințe de bază despre principii și cunoștințe de specialitate în domeniile de responsabilitate ale lantului de aprovizionare desfacere (supply chain)

  • Cunoașterea detaliata si ințelegerea activităților din logistică (depozite, curierat)

  • Nivel înalt de cunoaștere a programelor de calculator, în special în Excel

  • Engleza fluent

Ce oferim?

  • O cultură care promovează incluziunea, diversitatea și inovarea.

  • Mediu de lucru internațional.

  • Pachet salarial atractiv.

  • Bonuri de masă.

  • Bonus de performanță.

  • Bonus de Crăciun și de Paște.

  • Abonament medical pentru angajații noștri, soțul/soția și copiii acestora.

  • Bookster.

  • Pet@Work.

  • Programe de "Mental health"

  • Zile de concediu in plus care cresc o data cu senioritatea in Nestle

DirectEmployers